Ειδήσεις και News για Showbiz-gossip, Σειρές, Media & μουσική

ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

The… Chelsea’s Way! (vids)

Πέρυσι, σκόραρε στο φινάλε, έστειλε τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στην παράταση και στα πέναλτι πήρε τον τίτλο.

Πέρυσι, σκόραρε στο φινάλε, έστειλε τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στην παράταση και στα πέναλτι πήρε τον τίτλο. \r\n\r\nΦέτος, σκόραρε… πάλι στο φινάλε, αλλά αυτό ήταν αρκετό για την Τσέλσι που επικράτησε με σκορ 2-1 της Μπενφίκα στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ!\r\n\r\nΟι «μπλε» κατέκτησαν δεύτερη σερί ευρωπαϊκή κούπα και έγραψαν ιστορία!\r\n\r\nΔεν πήγε στο Άμστερνταμ για να χάσει. Έδειξε, όμως, στο πρώτο ημίχρονο, ότι… θα μπορούσε να το κάνει.\r\n\r\nΠαρ’ όλα αυτά, η Τσέλσι έδειξε ότι έχει την ψυχή της Πρωταθλήτριας Ευρώπης και ενδεχομένως… την τύχη της! Με γκολ του Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, επικράτησε 2-1 της Μπενφίκα στον μεγάλο τελικό του Γιουρόπα Λιγκ και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.\r\n\r\nΠέρυσι, οι «μπλε» είχαν σκοράρει πάλι στο φινάλε, με τον Ντρογκμπά να στέλνει τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου στην παράταση (1-1 ο κανονικός αγώνας) και στα πέναλτι, να κατακτούν οι Λονδρέζοι την κορυφής της Ευρώπης!\r\n\r\nΝέο… δράμα για τους Πορτογάλους, που λίγες μέρες μετά το σοκ στο «Ντραγκάο» και το γκολ της Πόρτο στις καθυστερήσεις που έχρισε τους «δράκους» φαβορί για τον τίτλο του πρωταθλήματος, η Μπενφίκα μάζεψε πάλι τη μπάλα από τα δίχτυα της στα τελευταία λεπτά και έχασε ακόμα έναν στόχο…\r\n\r\nΠώς έπαιξαν:\r\n\r\nΧωρίς εκπλήξεις -και με τους γνωστούς επιθετικούς προσανατολισμούς- ήταν οι ενδεκάδες που παρέταξαν οι δυο προπονητές. Την ώρα λοιπόν που ο Ράφα Μπενίτεθ χρησιμοποιούσε τους Κέιχιλ και Όσκαρ για ν’ αναπληρώσει τις σημαντικές απουσίες των Τέρι και Αζάρ αντίστοιχα, ο Ζόρζε Ζεσούς διαμόρφωνε χωρίς προβλήματα το 4-3-3 του.\r\n\r\nΑυτό λοιπόν παρατάχθηκε ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια ο Αρτούρ και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Μελγαρέχο, Γκαράι, Λουιζάο και Αλμέιδα. Σε ρόλο καθαρού αμυντικού χαφ ήταν ο Μάτιτς, μπροστά του οι Ροντρίγκο-Πέρες και στην τριάδα της επίθεσης οι Σάλβιο (αριστερά), Γκαϊτάν (δεξιά,) και Καρντόσο (κορυφή).\r\n\r\nΤο 4-2-3-1 της Τσέλσι, από την άλλη, παρατάχθηκε ως εξής: Τερματοφύλακας ο Τσεχ και στην άμυνα –από αριστερά προς τα δεξιά- οι Κόουλ, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς και Αθπιλικουέτα. Στα χαφ ήταν οι Νταβίντ Λουίζ-Λάμπαρντ, στην τριάδα μπροστά τους οι Όσκαρ (αριστερά), Μάτα (επιτελικός), Ραμίρες (δεξιά) και στην επίθεση ξεκίνησε ο Τόρες.\r\n\r\nΤο ματς:\r\n\r\nΆλλος είχε το όνομα και άλλος τη χάρη. Άλλος ξεκίνησε σαν φαβορί και άλλος είχε τον απόλυτο έλεγχο. Η Μπενφίκα αιφνιδίασε άπαντες με τον τρόπο με τον οποίο… έτρεχε την Τσέλσι, με τους Λονδρέζους να εμφανίζονται κοιμισμένοι. Οι «αετοί» είχαν την κατοχή της μπάλας, την ωραία κυκλοφορία και την πίεση, αλλά ταυτόχρονα είχαν και το άγχος όπως έγινε εμφανές σε ορισμένες προσπάθειες των Ροντρίγκο και Γκαϊτάν. Ο Ράφα Μπενίτεθ προσπαθούσε να καταλάβει τι συνέβαινε στην ομάδα του, που απείλησε την εστία του Αρτούρ μονάχα από δύο μακρινά σουτ των Όσκαρ (32’) και Λάμπαρντ (38’).\r\n\r\nΗ Τσέλσι αφυπνίστηκε για τα καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Έδειξε ζωντάνια που δεν είχε ούτε στο… ελάχιστο στο πρώτο ημίχρονο, οι Μάτα και Ραμίρες έτρεξαν περισσότερο και το γκολ για τους «μπλε» θα ήταν η φυσιολογική εξέλιξη του τελικού. Έτσι, στο 60ο λεπτό, από ωραία κάθετη με το… τακούνι του Μάτα, ο Τόρες «ξάπλωσε» τον Λουιζάο, πέρασε και τον Αρτούρ και πλάσαρε για το 1-0. Οι πανηγυρισμοί κράτησαν λίγο, όμως, αφού ο Αθπιλικουέτα έκανε χέρι στο 68’ και ο Καρντόσο από την άσπρη βούλα ισοφάρισε. Το ματς άνοιξε πολύ, η μπάλα μεταφερόταν από τη μια περιοχή στην άλλη και στο 81’ ο Τσεχ πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Καρντόσο έξω από την περιοχή. Ο Λάμπαρντ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 88ο λεπτό και στο 92’, ο Ιβάνοβιτς με τρομερή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1!\r\n\r\nΟι συνθέσεις των δύο ομάδων:\r\n\r\nΜπενφίκα: Αρτούρ, Αντρέ Αλμέιδα, Λουιζάο, Γκαράι (78’ Ζαρντέλ), Μελγαρέχο (66’ Όλα Τζον), Μάτιτς, Ροντρίγκο (65’ Λίμα), Πέρεζ, Σάλβιο, Όσκαρ Καρντόσο, Γκαϊτάν\r\n\r\nΤσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Λάμπαρντ, Λουίζ, Ραμίρες, Μάτα, Όσκαρ, Τόρες\r\n\r\nΔείτε τα γκολ της αναμέτρησης\r\n\r\nhttp://www.youtube.com/watch?v=DXR6ocmEJVg\r\n\r\nhttp://www.youtube.com/watch?v=zFOF1MTYOF4\r\n\r\nhttp://www.youtube.com/watch?v=UC-fMPNOD7E\r\n\r\nΠηγή:  england365.gr

Ακολουθήστε το Alterinfo στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα!