Ειδήσεις και News για Showbiz-gossip, Σειρές, Media & μουσική

ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μόνοι στην κορυφή οι «ερυθρόλευκοι»

\r\n\r\nΤο τέλος της 6ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ βρήκε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό μόνο πρώτο στη βαθμολογία. Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τη χθεσινή ήττα του Πανιωνίου (70-86 από τον ΑΓΟΡ) και με μια επιβλητική εμφάνιση απέναντι στην Καβάλα (113-62) σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση όντας η μοναδική ομάδα με το απόλυτο των νικών στο φετινό πρωτάθλημα. Πέρα από τους ερυθρόλευκους όμως, έλαβαν χώρα ακόμα δύο παιχνίδια που ολοκλήρωσαν την –εγχώρια- αγωνιστική δράση αυτής της εβδομάδας.

\r\n\r\nΤο τέλος της 6ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ βρήκε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό μόνο πρώτο στη βαθμολογία. Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τη χθεσινή ήττα του Πανιωνίου (70-86 από τον ΑΓΟΡ) και με μια επιβλητική εμφάνιση απέναντι στην Καβάλα (113-62) σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση όντας η μοναδική ομάδα με το απόλυτο των νικών στο φετινό πρωτάθλημα. Πέρα από τους ερυθρόλευκους όμως, έλαβαν χώρα ακόμα δύο παιχνίδια που ολοκλήρωσαν την –εγχώρια- αγωνιστική δράση αυτής της εβδομάδας. \r\n\r\nΟ ΠΑΟΚ, έπειτα από ένα αμφίρροπο παιχνίδι κόντρα στον Κολλοσό στο κλειστό της Πυλαίας, πήρε το τρίτο σερί ροζ φίλο αγώνα καθώς επικράτησε των «κυανόλευκων» με 68-63 κι έτσι πλέον μοιράζεται την τρίτη θέση με τον Παναθηναϊκό και τον ΑΓΟΡ. Τέλος, ο νεοφώτιστος Αππόλωνας Πατρών επικράτησε του -μέτριου- Άρη με 64-53 και πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια όσον αφορά τη μάχη της σωτηρίας.\r\n\r\nΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΚΑΒΑΛΑ 113-62\r\n\r\nΗ σημερινή αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Καβάλα, όπως άλλωστε φαίνεται ξεκάθαρα κι από το τελικό σκορ, δε χρίζει κάποιας κριτικής. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζιώκα ήταν καταιγιστικοί και στα 40 λεπτά χωρίς να αφήσουν στους παίκτες της Καβάλας περιθώρια να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα. Η έκβαση του αγώνα και ο νικητής ουσιαστικά βγήκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο της συνάντησης, αφού οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι διψήφιας διαφοράς πόντων σχεδόν με το ξεκίνημα. Στο 10’ το σκορ ήταν 34-14 και η συνέχεια ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι πρωταθλητές έκαναν πραγματικά ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και χωρίς να αφήσουν το γκάζι μέχρι το τέλος έφτασαν σε μια αναμφίβολα επιβλητική νίκη που συνοδεύτηκε και με την κατάληψη της κορυφής.\r\n\r\nΤα δεκάλεπτα: 34-14, 67-26, 91-39, 113-62\r\n\r\nΠΑΟΚ-ΚΟΛΛΟΣΟΣ 68-63\r\n\r\nΟ ΠΑΟΚ, έστω και δύσκολα, έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Κολλοσού με 68-63 και κατάφερε να εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Δικέφαλος είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο οι παίκτες του Μηνά Γκέκου έδειξαν πως και φέτος θα είναι ένας πολύ σκληρός αντίπαλος για τον καθένα που θα κυνηγάει το ματς μέχρι το τέλος. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 44-33 χάρη σε ένα ξέσπασμα του Δέδα στα τελευταία λεπτά. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, με ηγέτες τους Τσαλδάρη και Καλαμπόκη, ευτύχησαν να πλησιάσουν τον ΠΑΟΚ (56-50 τρίτο δεκάλεπτο) χωρίς όμως να κατορθώσουν να απειλήσουν ουσιαστικά και να φύγουν με τους 2 βαθμούς από την Πυλαία.\r\n\r\nΤα δεκάλεπτα: 20-17, 44-33, 56-50, 68-63\r\n\r\nΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ-ΑΡΗΣ 64-53\r\n\r\nΟ νεοφώτιστος Απόλλωνας δε συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στον μέτριο φετινό Άρη και έφτασε στη νίκη με 64-53. Η αναμέτρηση δεν πρόσφερε θέαμα στους φιλάθλους με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται μουδιασμένες στο ξεκίνημα με πολλά λάθη εκατέροθεν. Όλα αυτά οδήγησαν στο 10-10 του πρώτου δεκαλέπτου. Έπειτα οι Πατρινοί ανέβασαν τόσο την απόδοση τους στον αμυντικό τομέα όσο και τα ποσοστά ευστοχίας τους από μέση απόσταση και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (32-19). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν να μπουν εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης, όμως ο εκπληκτικός Ερίκ Μοκολούμ (15 πόντοι) είχε διαφορετική γνώμη. Έτσι, ο Απόλλωνας έφτασε φυσιολογικά στο τελικό 64-53 και πήρε την τρίτη του νίκη στη φετινή Α1.\r\n\r\nΤα δεκάλεπτα: 10-10, 32-19, 47-40, 64-53\r\n\r\nΕπιμέλεια: Στέλιος Στουραΐτης\r\n\r\n

Ακολουθήστε το Alterinfo στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα!