Ειδήσεις και News για Showbiz-gossip, Σειρές, Media & μουσική

ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ξέρει και από… θρίλερ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 67-66 της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα του Top-16 της Ευρωλίγκας, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Koρυφαίοι οι Καπόνο, Μπράμος.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 67-66 της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα του Top-16 της Ευρωλίγκας, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Koρυφαίοι οι Καπόνο, Μπράμος.\r\n\r\nΠαρά τις πολλές αλλαγές στο ρόστερ του (Γκιστ, Καπόνο) και τις απουσίες των Διαμαντίδη και Σχορτσανίτη, ο Παναθηναϊκός έδειξε έτοιμος να ανταποκριθεί ακόμα και σε ματς-θρίλερ όπως ήταν αυτό με την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 67-66 στην πρεμιέρα του Top-16 της Ευρωλίγκας, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Εξαιρετικό ντεμπούτο για Καπόνο που είχε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα.\r\n\r\nΗ ομάδα του Πεδουλάκη, στις πρώτες δύο περιόδους έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ. Κυκλοφόρησε την μπάλα, βρήκε τα ελεύθερα σουτ (56% στα τρίποντα στο ημίχρονο) και με πρωταγωνιστές τους Μπράμος, Καπόνο και Μπανκς, «ξεχαρβάλωσε» την άμυνα της Ζαλγκίρις, παίρνοντας το πάνω χέρι για τη νίκη.\r\n\r\nΩστόσο, τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Λιθουανών στα τελευταία 12 λεπτά, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς, ο Γιανκούνας και ο Ντάρντεν οδήγησαν ξανά την ομάδα τους στην διεκδίκηση της νίκης και το ντέρμπι κρίθηκε εντέλει στο άστοχο σουτ του Λαβρίνοβιτς, στην τελευταία φάση του αγώνα.\r\n\r\nΔεν βοήθησε ιδιαίτερα στην πρώτη του εμφάνιση ο Γκιστ που φάνηκε ότι θέλει ακόμα χρόνο. Επόμενο ματς για την ομάδα του Πεδουλάκη, κόντρα στην Εφές Αναντολού εκτός έδρας.\r\n\r\nΤο ματς: \r\n\r\nΙδανικό ξεκίνημα…\r\n\r\nΗ Ζαλγκίρις Κάουνας από την αρχή προσπάθησε να παίξει το σύνηθες παιχνίδι της, δηλαδή να τροφοδοτήσει τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς και έτσι έφτασε στο 5-0 κόντρα σε έναν Παναθηναϊκό που μπήκε… μουδιασμένος. Αμέσως μετά όμως, τρία τρίποντα όμως από Ματσιούλις, Διαμαντίδης, Μπράμος, οι «πράσινοι» έδειξαν να ξυπνούν και προσπέρασαν με 9-7. Ο αρχηγός των ‘πράσινων’ δεν πάταγε καλά και βγήκε εκτός παρκέ, με τον Μπανκς να περνάει στο ματς και να δίνει τρομερή ενέργεια. Το 13-7 έγινε με 10-0 σερί του «τριφυλλιού» που βασίστηκε στην πολύ καλή του άμυνα και κράτησε για 4΄χωρίς σκορ του Λιθουανούς.\r\n\r\nΟ Πεδουλάκης δοκίμασε και σχήμα με Λάσμε και Γκιστ και του βγήκε καθώς ο Μπανκς είχε «κέφια» και τροφοδοτούσε τους συμπαίκτες του, συμβάλλοντας τα μέγιστα για να γίνει το 19-11. Η Ζαλγκίρις από την άλλη πλευρά, προσπαθούσε με ενέργειες των Ντάρντεν και Γιανκούνας αλλά είχε «σαστίσει» από την επιθετική άμυνα του Παναθηναϊκού ενώ το τρίποντο του Μπράμος διαμόρφωσε το 22-13 στο τέλος της περιόδου.\r\n\r\nKapono…show\r\n\r\nΟ Παναθηναϊκός μέσα από την άμυνα και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, είχε βρει ρυθμό και μοναδική απειλή από την Ζαλγκίρις ήταν ο Λαφαγιέτ που με δικούς του προσωπικούς πόντους μείωσε στο 25-20. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Τζέισον Καπόνο. Με τέσσερα τρίποντα σε πέντε προσπάθειες, ανέβασε την διαφορά στο +11, συστήθηκε και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ και έβαλε τους «πράσινους» για τα καλά σε ρόλο οδηγού στο ματς.\r\n\r\nΟ Αμερικανός είχε… ξεχαρβαλώσει την άμυνα της Ζαλγκίρις και φτάνοντας τους 14 πόντους μέσα σε ελάχιστα λεπτά ανάγκασε τον Πλάθα να ψάχνει απεγνωσμένα τρόπο να τον σταματήσει. Το 43-33 που διαμορφώθηκε στο ημίχρονο, ήταν κυρίως αποτέλεσμα των 9/16 (56%) εύστοχων σουτ τριών πόντων του Παναθηναϊκού.\r\n\r\nΤα τρίποντα σταμάτησαν, η Ζαλγκίρις επέστρεψε\r\n\r\nΟ Διαμαντίδης δεν επέστρεψε στο παρκέ ούτε με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και έτσι η πεντάδα είχε πάλι Μπανκς, Γκιστ και Καπόνο. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να «ψαλιδίσει» την διαφορά στα πρώτα λεπτά. Προσάρμοσε καλύτερα την περιφερειακή της άμυνα και πήρε πιο κοντρολαρισμένες επιθέσεις, καταφέρνοντας έτσι να φτάσει σχετικά γρήγορα στο 45-43. Ο Τσαρτσαρής είχε σοβαρό πρόβλημα απέναντι στον Γιανκούνας που έδωσε λύσεις στους Λιθουανούς εκμεταλλευόμενος την δύναμή του και το ματς είχε φτάσει στο 48-45, στα μισά της περιόδου.\r\n\r\nΟ Παναθηναϊκός είχε χάσει εν μέρει την φρεσκάδα του στην περιφέρεια και όπως ήταν λογικό δεν μπορούσε να συνεχίσει να σουτάρει με αυτά τα ποσοστά, ειδικά από την στιγμή που ο Καπόνο είχε πάει στον πάγκο. Ο Μπράμος με τον Ματσιούλις αποτέλεσαν σε εκείνο το σημείο τους επιθετικούς πυλώνες των «πράσινων» που παρέμεναν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 54-49.\r\n\r\nΈγινε θρίλερ αλλά το πήρε\r\n\r\nΗ Ζαλγκίρις με πέντε ‘κολλητούς’ πόντους του Λαβρινόβιτς και δύο του Κουζμίνσκας έφερε το ματς αθόρυβα στην ισοπαλία, 56-56 και από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Μπράμος που ήταν πλέον πρώτος σκόρερ (15 π) είχε περιοριστεί από την άμυνα της λιθουανικής ομάδας και επιθετικά ο Παναθηναϊκός είχε μπλοκάρει. Ο Πεδουλάκης «χαμήλωσε» πολύ το σχήμα, έπαιξε με τον Ματσιούλις στο «4» και αυτό ευνόησε στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ (10) την Ζαλγκίρις που έπαιξε και με τους δύο Λαβρίνοβιτς.\r\n\r\nΤο τρίποντο του Πόποβιτς έκανε το σκορ 62-58 για την Ζαλγκίρις, 3.30΄πριν το τέλος. Ο Μπανκς κάπου εκεί πήρε ξανά μπροστά και με δικούς του πόντους, η ομάδα του ισοφάρισε 66-66, ένα λεπτό πριν το τέλος. Με την βολή του Λάσμε οι «πράσινοι» προσπέρασαν και το λάθος του Πόποβιτς στα 28΄΄ τους έδωσε την ευκαιρία να «κλειδώσουν» την νίκη αλλά ο Μπανκς «απάντησε» με φάουλ και έτσι έμειναν 6΄΄ για την Ζαλγκίρις. Εκεί ο Λαβρίνοβιτς αστόχησε και έτσι η ομάδα του Πεδουλάκη νίκησε 67-66.\r\n\r\nΤα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66\r\n\r\nΠαναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (5 τρ), Ματσιούλις 7, Καπόνο 16 (4 τρ), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 2, Μπανκς 8 (1 τρ)\r\n\r\nΖαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 12 (2 τρ), Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6 (2 τρ), Ν. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 9 (6 ριμπ), Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7, Λαφαγιέτ 7, Κ. Λαβρίνοβιτς 13 (3 τρ)\r\n\r\nΠηγή: sport-fm.gr

Ακολουθήστε το Alterinfo στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα!