Ειδήσεις και News για Showbiz-gossip, Σειρές, Media & μουσική

ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νεκρός οπαδός σε αγώνα της Αργεντινής

Άλλη μια μαύρη μέρα για την Αργεντινή και το ποδόσφαιρο γενικότερα. Ένας οπαδός έχασε τη ζωή του, κάτω από αδιευκρίνιστες μέχρι στιγμής συνθήκες, πριν την έναρξη του αγώνα Εστουντιάντες-Λανούς, που διεκόπη τελικά στο ημίχρονο και ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν στο σκορ με 2-0.

\r\nΣύμφωνα με όσα μεταδίδουν τα Μέσα Ενημέρωσης της χώρας, ο οπαδός της Λανούς έχασε τη ζωή του εκτός γηπέδου, είτε σε συμπλοκές μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων, είτε με την Αστυνομία που χρησιμοποίησε και πλαστικές σφαίρες, αφού κάποιοι επιχείρησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Μάλιστα, σε κάποια δημοσιεύματα γίνεται λόγος και για έναν οπαδό που είναι σοβαρά τραυματίας.\r\n\r\nΣτη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου υπήρξαν μικρότερης έκτασης επεισόδια εντός γηπέδου και στην ανάπαυλα, όταν έγινε γνωστό το τραγικό συμβάν, ο διαιτητής της αναμέτρησης σε συνεννόηση με τους προέδρους των δύο ομάδων, αποφάσισαν την διακοπή του αγώνα.\r\n\r\n«Η αστυνομία επιβεβαίωσε τον θάνατο ενός φιλάθλου. Η διακοπή του αγώνα ήταν το λιγότερο που μπορούσε να γίνει από σεβασμό σε μια ζωή που χάθηκε» δήλωσε ο πρόεδρος της Λανούς, Αλεξάντερ Μαρόν.\r\n\r\nΑπό την πλευρά του, ο πρόεδρος της Εστουντιάντες, Ενρίκε Λομπάρντι, τόνισε: «Ήταν το καλύτερο που μπορούσαμε να κάνουμε. Κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει τα αίτια του θανάτου. Είναι πολύ πρόσφατο και δεν μπορούμε να πούμε κάτι επίσημα. Οι αστυνομικοί προσπαθούν να βρουν άκρη μέσω του βίντεο από τις κάμερες του γηπέδου».\r\n\r\nΠηγη: sport-fm.gr

Ακολουθήστε το Alterinfo στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα!