Ειδήσεις και News για Showbiz-gossip, Σειρές, Media & μουσική

ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Επιτέλους… Ολυμπιακός

Αυτόν τον Ολυμπιακό, είχαμε να τον δούμε καιρό. Με εμφάνιση που κατά διαστήματα θύμιζε τα τελευταία ματς της πρώτης φάσης, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν άνετα 82-71 την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ και πήραν το τρίτο τους ροζ φύλλο στο Top-16 της Ευρωλίγκας.

Αυτόν τον Ολυμπιακό, είχαμε να τον δούμε καιρό. Με εμφάνιση που κατά διαστήματα θύμιζε τα τελευταία ματς της πρώτης φάσης, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν άνετα 82-71 την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ και πήραν το τρίτο τους ροζ φύλλο στο Top-16 της Ευρωλίγκας. \r\n\r\nΟι ήττες που προηγήθηκαν και τα απανωτά «χτυπήματα», πείσμωσαν τους παίκτες του Μπαρτζώκα που εμφανίστηκαν αποφασισμένοι, πήγαν την διαφορά μέχρι και στους 23 πόντους και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, δεν απειλήθηκαν ποτέ από τους Τούρκους.\r\n\r\nΜε μεγάλη διάθεση στην άμυνα, πολλή δουλειά στα ριμπάουντ (ειδικά από τον Περπέρογλου και τον Σερμαντίνι) και με τους Σπανούλη (15π), Πρίντεζη (13π) να αναλαμβάνουν την υπόθεση… σκοράρισμα, οι Πειραιώτες μετά, μετά τη νίκη στο Τελ Αβίβ, πήραν αυτό που ήθελαν και απόψε και πλέον ετοιμάζονται για τα ντέρμπι εντός συνόρων με τον Παναθηναϊκό.\r\n\r\nΤα προβλήματα πάντως για την ελληνική ομάδα δεν έλειψαν ούτε σήμερα αφού ο Λο αποβλήθηκε για διαπληκτισμό με τον Σάτο (ξεκίνησε από τον παίκτης της Φενέρ) στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο Χάινς τραυματίστηκε στο φρύδι και αποχώρησε στην αρχή της τελευταίας περιόδου.\r\n\r\nΤο ματς:\r\n\r\nΜε οδηγό τον Λο\r\nΜε Σερμαντίνι, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Λο μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός με τον τελευταίο να πηγαίνει πάνω στο μαρκάρισμα του ΜακΚάλεμπ. Στην πρώτη φάση του αγώνα, το χρονόμετρο «κόλλησε» όπως είχε γίνει με την Σιένα και ήταν κάτι που δεν πέρασε ασχολίαστο στο ΣΕΦ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν φανερό ότι ήθελαν να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι και να πάρουν πόντους έτσι. Το έκαναν και απαντούσαν (8-8) στις γρήγορες και εύστοχες επιθέσεις των Τούρκων.\r\n\r\nΣτο αμυντικό κομμάτι όμως, ο Μπογκντάνοβιτς αποτελούσε μεγάλο πρόβλημα. Ο Παπανικολάου είχε… ζήτημα στο μαρκάρισμά του και ο Κροάτης ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας του. Κάπως έτσι η Φενέρ έφτασε στο 15-10 στα μισά της περιόδου αλλά κάπου εκεί ανέλαβε ο Λο. Με δύο εξαιρετικές άμυνες και ένα τρίποντο-φάουλ, ο Αμερικανός έδωσε ώθηση στην ομάδα του και αυτή έφτασε στο 19-19. Το τέλος της περιόδου, βρήκε την Φενέρ να προηγείται 24-23.\r\n\r\nΈπαιξε άμυνα, πήρε προβάδισμα\r\nΈνα από τα προβλήματα του Ολυμπιακού ήταν τα αμυντικά ριμπάουντ παρά το γεγονός ότι απέναντί του είχε την χειρότερη ομάδα στην Ευρωλίγκα σε αυτόν τον τομέα. Με δεύτερες επιθέσεις, οι Τούρκοι διατηρούσαν το ντέρμπι στο ΣΕΦ και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Χάινς που είχε περάσει στο παρκέ, ο Περπέρογλου (ειδικά στον τομέα της άμυνας) αλλά και ο Λο είχαν δώσει ενέργεια στους «ερυθρόλευκους» που εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές της Φενέρ και πήγαν πολύ γρήγορα στο +7 (36-29).\r\n\r\nΜία «κοκορομαχία» ανάμεσα σε Λο και Σάτο, «άναψε τα αίματα» στο ΣΕΦ και η ετυμηγορία των διαιτητών έστειλε και τους δύο στα αποδυτήρια για το υπόλοιπο του αγώνα. Αυτό δεν ευνόησε βέβαια τον Ολυμπιακό ο οποίος έχασε τον καλύτερο παίκτη του μέχρι εκείνο το σημείο σε μία φάση που όλα ξεκίνησαν από τον Σάτο, όπως φάνηκε από το ριπλέι! Οι «ερυθρόλευκοι» αποσυντονίστηκαν λίγο και κάπως έτσι η Φενέρ βρήκε την ευκαιρία να ρίξει την διαφορά και να φτάσει στο 43-37 στο φινάλε του ημιχρόνου.\r\n\r\nΘύμισε Ολυμπιακό… άλλου μήνα\r\nΑπόντος του Λο, στο μαρκάρισμα του ΜακΚάλεμπ στο τρίτο δεκάλεπτο πήγε ο Σλούκας ενώ επιθετικά ο Σπανούλης βρισκόταν σε μία κακή μέρα και ενδεικτικό ήταν οι τέσσερις συνεχόμενες χαμένες βολές του. Όμως ο Ολυμπιακός πλέον είχε απέναντί του μία Φενέρ, κουρασμένη και άστοχη. Το τρίποντο του Παπανικολάου πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα (51-41) ενώ αμέσως μετά ο Σερμαντίνι με δικό του καλάθι, διαμόρφωσε το 53-41, 6΄πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η τουρκική ομάδα δεν είχε πλέον λύσεις και έτσι το ματς έγερνε υπέρ των Πειραιωτών που ξέφυγαν στο σκορ (62-43) και είχαν πλέον τον απόλυτο έλεγχο.\r\n\r\nΟ Χάινς ήταν σε καλή μέρα και έδινε σκορ, ο Σλούκας οργάνωνε καλά ακόμα και όταν ο Σπανούλης ήταν εκτός παρκέ και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα έδειχνε να «καθαρίζει» το παιχνίδι, μία περίοδο πριν την ολοκλήρωσή του. Αυτό έδειχνε και το 68-49 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο, με έναν Ολυμπιακό που κατά διαστήματα έπαιζε πολύ καλή, θυμίζοντας τις εμφανίσεις που έκανε στο τέλος της πρώτης φάσης.\r\n\r\nΤυπική διαδικασία\r\nΣτο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να «τελειώσει» οριστικά το ματς. Έτρεξε, έπαιξε άμυνα, ανέβασε τα ποσοστά του και έφτασε το σκορ στο 72-49, αποδεικνύοντας πλέον ότι το παιχνίδι της Φενέρ δεν τον προβλημάτιζε καθόλου. Ο Χάινς τραυματίστηκε στο φρύδι και πήγε στα αποδυτήρια αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πλέον, επί της ουσίας, δεν τον χρειάζονταν.\r\n\r\nΜάλιστα, χρησιμοποιήθηκε και ο Πάουελ που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, στην δράση. Στο ΣΕΦ τα πάντα είχαν κριθεί και η Φενέρ το ήξερε καλά εδώ και αρκετή ώρα. Επί της ουσίας δεν διεκδικούσε κάτι παρά μόνο το «ψαλίδισμα» της διαφοράς. Εν μέρει το πέτυχε και έτσι στο τέλος το σκορ έγραψε 82-71.\r\n\r\nΤα δεκάλεπτα: 23-24, 43-37, 68-49, 82-71\r\n\r\nΟλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 12, Άντιτς 4, Σπανούλης 15 (2 τρ), Περπέρογλου 5 (9 ριμπ), Σερμαντίνι 8, Σλούκας 9, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 13 (1 τρ), Παπανικολάου 5\r\n\r\nΦενερμπαχτσέ(Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 20 (2 τρ), Ερμίς 4, Σάτο, Τρίπκοβιτς 5, Άντερσεν 18 (2 τρ), Πεκέρ 2, Σαβάς, Μπατίστ, Καραμάν 2, Μπογκντάνοβιτς 20\r\n\r\nΠηγή: sport-fm.gr

Ακολουθήστε το Alterinfo στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα!